Na początek trochę historii: w 1958 roku powstaje Podstawowa Szkoła Specjalna przy Instytucie Pediatrii Akademii Medycznej w Lublinie. Kierownikiem zostaje pani Lubow Brudt. Kolejne lata to dostrzeganie zalet współpracy lekarzy i pedagogów w procesie rewalidacji chorych dzieci i powstawanie nowych oddziałów szkolnych. W 1981 roku szkoła otrzymuje imię Marii Grzegorzewskiej. Kolejne zmiany to utworzenie przedszkola, gimnazjum i liceum oraz połączenie ich w Zespół Szkół.
Trudne zadanie
– Dziś pracujemy w pięciu lubelskich szpitalach: Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, Szpitalu Neuropsychiatrycznym, Klinice Psychiatrii w SPSK nr 1, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym i Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim – wylicza dyrektor Krzysztof Baran.
W szkole zatrudnionych jest 48 nauczycieli. – Kiedy zaczynałam pracę, nauczyciel przypisany był do jednego szpitalnego oddziału – wspomina Barbara Michalczuk, która poszczycić może się 40-latnim stażem pracy w ZSS. – Oznaczało to, że jeden nauczyciel uczył wszystkich przedmiotów we wszystkich klasach. To było bardzo trudne zadanie, bo wymagające ogromnej elastyczności.